Yeşil Çay Ne İşe Yarar

Yeşil çayın aktif bileşenleri polifenol ailesine (kateşinler ve flavanoidler) aitlerdir ve güçlü antioksidan özellikler ile anti inflamatuvar etkilere sahiptirler.

Yeşil çay %2 ila %4 arası bir miktarda kafein içerir. Kafein herkes tarafından bilinen sinir sistemini uyarıcı etkileri olan bir maddedir ve aynı zamanda kardiyovasküler sistem ile kas sistemini de etkileyen özelliklere sahiptir. Kafein beyindeki nörotransmiter maddelerin salınımını uyararak, zihinsel dikkat ve çeviklik halini tetikler.

Yeşil çayda bulunan en önemli kateşinler epigallokateşin gallat (EGCG) ve epigallokateşindir (EGC). EGCG en etkili kateşin olarak bilinmektedir. E vitamini ile C vitaminine kıyasla 25 ila 100 kat daha güçlü antioksidan etkilere sahiptir. Kateşinlerin, flavanoidlerin ve kafeinin birleşmesi metabolizmayı uyarıp kalori ve yağ yakmaya yardımcı olan bir süreç olan termojenezi arttırmayı sağlar. Bu, kilo vermek isteyen insanların yeşil çay kullanmasının arkasındaki en büyük nedendir. Fakat yakılan kalori miktarının görece olarak az olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle istenilen sonuçlara ulaşmak adına yeşil çay özütü bir diyet ve egzersiz programı içerisinde kullanılmalıdır.

Güçlü antioksidanlar kardiyovasküler rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olurlar ve anormal özelliklere sahip hücrelerin ölmesini sağlayarak kanser riskini azaltırlar. Bu maddeler kalbi ve kan damarlarını korumaya yardımcı olurlarken, aynı zamanda maddelerin prostat sağlığı, normal bağışıklık sistemi fonksiyonları ve bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğuna dair araştırma sonuçları mevcuttur.

Yeşil Çayın Temel Faydaları:

Antioksidanlar maddelerce zengindir – erken yaşlanmayı önler

Termojenik özelliklere sahiptir – yağ yakımına yardımcı olur

Anti inflamatuvar özellikleri vardır

Zihinsel konsantrasyon ve dikkat halini tetikler

Kardiyovasküler rahatsızlıklar ve kanser oluşumunu engellemeye yardımcı olur

Bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar