Epimedium - Horny Goat Weed Nedir - Epimedium Ne İşe Yarar ?

Epimedium ;

Halk arasında Azgın Teke Otu olarak bilinir ve Epimedium pek çok kullanım alanı olsa da afrodizyak etkisi sebebiyle en çok cinsel gücü ve cinsel enerjiyi artırmak amacıyla kullanımı yaygındır.

Peki Epimedium Bitkisine Neden Horny Got Weed ( Azgın Teke Otu ) Denir?

Epimedium (Epimedyum ) kullanımı yüzlerce yıl öncesine dayanır. Efsaneye göre soyu tükenmek üzere olan Çinli asil bir ailenin en son çocuklarının da iktidarsızlık sorunu vardır. Nesillerinin tükenme tehlikesine karşı bu soylu aile şifa aramak için her yolu denemiş ama bir sonuç alamamıştır. Olayı duyan bir çoban elinde Epimedium bitkisi ile soylu aileye gider ve keçilerinin bu bitkiyi yedikten sonra azgın birer tekeye ( Horny Goat Weed) dönüştüklerini anlatır.Aile buna inanmasa da son kalan neslin temsilcisi olan oğulları bu bitkiyi yer ve bir yıl sonra bir oğlu olur.

Epimedium Ektresinin İçeriği Nedir ?

Epimedium yapraklarında ; magnaflorin alkoloidleri, polisakkaridler, flavonoidler, glikosid ve steroller vardır. Aktif içeriği olan Icariin; nitrik oksit düzeyini yükselterek kasları gevşetir. Icariin PDE-5 (fosfodiesteraz-5) aktivitesini baskıladığı ve bu sayede eroksiyon süresini iyileştirdiği yönünde çalışmalar olduğu, yine sperm saysı ve meni yoğunluğunu artırdığı yönünde de çalışmalar bulunduğu bazı kaynaklarda belirtilmektedir.

İçeriğinde flovonoidlerin menopoz sonrası kadınlar da sık görülen kemik kaybını önlediği, kemik kırılma riskini azaltığı gibi pek çok etkisinden de bahsedilmektedir.

Epimedium Ekstresi Ne İşe Yarar ?

Epimedium'un yaygın olarak, İktidarsızlık, eroksiyon sorunlarında, cinsel ilişki sayısını artırmak vb cinsel sağlık amacıyla kullanılabildiği söylenmektedir.

ÇOK ÖNEMLİ NOT:

YUKARIDAKİ BİLGİLER PEK ÇOK BLOG ve YAZI DERLENEREK HAZIRLANMIŞ OLUP, TEŞHİŞ VEYA TEDAVİ AMAÇLI DEĞİLDİR. HER TÜRLÜ SAĞLIK SORUNUNDA TEDAVİ İÇİN EN İYİ YOL İLGİLİ SAĞLIK UZMANINA DANIŞMAKTIR.