,

C Vitamini

Vitamin C: Serbest radikallerden kaynaklanan hasarı önler, sağlıklı sperm üretimi için gereklidir.

Sperm hareketliliğini ve sayısını artırabilir. Sperm kümeleşmesini azalttığı gösterilmiştir.

Muhtemelen C vitamininin bağışıklık sistemini geliştirme yeteneğini biliyorsunuzdur.

Bazı kanıtlar, C vitamini gibi antioksidan takviyelerinin alınmasının doğurganlığı artırabileceğini göstermektedir.

Oksidatif stres , reaktif oksijen türlerinin (ROS) vücutta zararlı seviyelere ulaşmasıdır.

Vücudun kendi antioksidan savunmaları hastalık, yaşlılık, sağlıksız bir yaşam tarzı veya çevresel kirleticiler nedeniyle bunaldığında (14Güvenilir Kaynak, 15Güvenilir Kaynak, 16Güvenilir Kaynak).

ROS vücutta sürekli üretilmektedir, ancak sağlıklı insanlarda seviyeleri kontrol altında tutulmaktadır. Yüksek ROS seviyeleri, doku hasarı ve iltihaplanmayı teşvik ederek kronik hastalık riskini artırabilir (17Güvenilir Kaynak).

Oksidatif stresin ve aşırı yüksek ROS seviyelerinin erkeklerde kısırlığa yol açabileceğine dair bazı kanıtlar vardır (18Güvenilir Kaynak, 19Güvenilir Kaynak).

C vitamini gibi yeterli antioksidan almak , bu zararlı etkilerin bazılarına karşı koymaya yardımcı olabilir. C vitamini takviyelerinin semen kalitesini artırabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır.

İnfertil erkeklerde yapılan bir araştırma, 2 aya kadar günde iki kez 1.000 mg C vitamini takviyesi almanın sperm hareketliliğini% 92 ve sperm sayısını% 100'den fazla artırdığını gösterdi. Ayrıca, deforme olmuş sperm hücrelerinin oranını% 55 azalttı (20Güvenilir Kaynak).

Hintli endüstriyel işçilerdeki bir başka gözlemsel çalışma, 3 ay boyunca haftada beş kez 1.000 mg C vitamini almanın, sperm hücrelerinde ROS'un neden olduğu DNA hasarına karşı koruyabileceğini öne sürdü.

C vitamini takviyeleri deforme olmuş sperm hücrelerinin sayısını azaltırken sperm sayısını ve hareketliliğini önemli ölçüde geliştirdi (21Güvenilir Kaynak).

Birlikte ele alındığında, bu bulgular C vitamininin oksidatif stresli infertil erkeklerde doğurganlığın iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte, herhangi bir kesin iddiada bulunulmadan önce kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.

B12 Vitamini

B12 vitamini hücre olgunlaşması ve DNA sentezinde rol oynar. Beslenmedeki B12 vitamini eksikliği, azalan sperm sayısı ve motilitesi ile ilişkilidir, bu nedenle, artan sperm sağlığı için B12 vitamini önemlidir.